Atrakcje

Najciekawsze zabytki

Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny – neogotycka świątynia z czerwonej cegły, wzniesiona na początku XX wieku (1900 r.) jako kościół ewangelicki​. Po 1918 r. został poświęcony jako kościół katolicki i pełni funkcję kościoła filialnego parafii w Dziekanowicach. Budowla wyróżnia się strzelistą wieżą i witrażami; otacza ją dawny park dworski. Kościół stanowi centrum życia duchowego wsi i jest wpisany do rejestru zabytków.

Dwór w Lednogórze – XIX-wieczny dworek szlachecki, niegdyś siedziba właścicieli tutejszego majątku​. Usytuowany jest przy drodze prowadzącej do jeziora i dawnych zabudowań folwarcznych. Dwór został zbudowany na planie prostokąta i otoczony był kiedyś przez park dworski o powierzchni ok. 2,5 ha​. Po 1900 roku, gdy obok powstał kościół, budynek służył jako plebania dla miejscowego pastora​. Obecnie prawdopodobnie pełni funkcję plebanii kościoła katolickiego. Choć dworek nie jest udostępniony do zwiedzania wewnątrz, warto obejrzeć go z zewnątrz jako przykład architektury ziemiańskiej.
Wiatrak typu koźlak – drewniany wiatrak stojący na obrzeżach Lednogóry, będący świadectwem dawnego młynarstwa wiejskiego. Konstrukcja pochodzi z XIX wieku i wyróżnia się charakterystyczną sylwetką z obrotową bryłą posadowioną na tzw. kozłach. Wiatrak ten został przeniesiony na obecne miejsce w latach 70. XX wieku z innej miejscowości i odrestaurowany​. Szczególnie malowniczo prezentuje się o zachodzie słońca, na tle pól Lednickiego Parku Krajobrazowego. Stanowi ciekawy zabytek techniki – choć nie jest czynny, można podejść bliżej i zobaczyć jego konstrukcję z bliska.
(W samej Lednogórze warto również zwrócić uwagę na tradycyjną zabudowę wiejską – murowane i drewniane chaty z pocz. XX w., a także przydrożne kapliczki świadczące o lokalnej religijności.)

Atrakcje w okolicy

Okolica Lednogóry obfituje w atrakcje turystyczne – zarówno historyczne, jak i przyrodnicze. Poniżej kilka najciekawszych miejsc, które warto odwiedzić podczas pobytu, wraz z linkami do ich stron internetowych:

Ostrów Lednicki – niewielka wyspa na jeziorze Lednica, jeden z najważniejszych pomników początków państwa polskiego​. Znajdują się tu relikty wczesnośredniowiecznego grodu pierwszych Piastów: ruiny kamiennego pałacu i kaplicy książęcej z X wieku oraz pozostałości mostów prowadzących na wyspę. Ostrów Lednicki to muzeum pod gołym niebem, będące oddziałem Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy – na wyspę dostaniemy się promem, a na miejscu zwiedzamy z przewodnikiem ekspozycję archeologiczną. To właśnie tutaj archeolodzy odnaleźli słynne zabytki, m.in. miecze wikińskie i unikatowe drzwi lednickie. Ostrów Lednicki jest częścią Szlaku Piastowskiego i obowiązkowym punktem dla miłośników historii Polski.

Wielkopolski Park Etnograficzny w Dziekanowicach – rozległy skansen położony tuż obok Lednogóry, prezentujący tradycyjną architekturę wiejską Wielkopolski. Na terenie parku zgromadzono kilkadziesiąt zabytkowych budynków przeniesionych z okolicznych wsi – chłopskie chaty kryte strzechą, drewniane kościółki, zagrody, karczmę, a nawet wiatraki. Spacerując po skansenie można poczuć atmosferę dawnej wsi – obejrzeć wyposażenie chałup, warsztaty rzemieślnicze i zwierzęta gospodarskie. To żywe muzeum działa w ramach Muzeum Pierwszych Piastów. Aktualne godziny otwarcia i informacje o biletach dostępne są na oficjalnej stronie skansenu (oddział Dziekanowice). Warto zarezerwować ok. 2 godziny na zwiedzanie tego miejsca.

Pola Lednickie – rozległa łąka i tereny nad Lednicą w miejscowości Imiołki, znane w całej Polsce z odbywających się tu co roku spotkań młodzieży Lednica 2000​. Centralnym punktem Pol Lednickich jest monumentalna Brama-Ryba – stalowa konstrukcja w kształcie ryby, symbolizująca Chrystusa. Każdego roku na początku czerwca gromadzi się tu kilkadziesiąt tysięcy młodych ludzi na całonocne czuwanie modlitewne, prowadzone przez ojców dominikanów (zapoczątkowane przez śp. o. Jana Górę). Poza zlotami młodzieży miejsce to jest otwarte dla turystów – można przespacerować się po polach, zobaczyć niewielkie muzeum pamiątek Lednicy 2000 oraz pomodlić się przy grobie o. Góry. Informacje o wydarzeniach i zwiedzaniu dostępne są na stronie Lednica 2000. Pola Lednickie to wyjątkowe miejsce łączące duchowość, historię (niedaleko stąd na dnie jeziora spoczywają belki mostu Mieszka I) i piękno przyrody.

Lednicki Park Krajobrazowy – chroniony obszar krajobrazowy obejmujący jezioro Lednica i okoliczne tereny. Park oferuje liczne ścieżki piesze i rowerowe wśród pól, łąk i zagajników, z malowniczym widokiem na jezioro. Miłośnicy przyrody mogą tu zaobserwować wiele gatunków ptaków wodnych i skorzystać z punktów widokowych nad brzegiem wody. Na południowym brzegu jeziora, od strony Lednogóry, znajduje się publiczna plaża oraz kąpielisko z pomostem – idealne miejsce na letni wypoczynek. Przez teren parku przebiega także Szlak św. Jakuba (Droga Wielkopolska) – oznakowany szlak pielgrzymkowy prowadzący do Santiago de Compostela​, co czyni okolicę atrakcyjną również dla pielgrzymów i turystów pieszych. Więcej informacji o przyrodzie i trasach można znaleźć na stronie Lednickiego Parku Krajobrazowego lub w Centrum Informacji Turystycznej gminy Łubowo.

Gniezno – pierwsza stolica Polski, położona zaledwie ~15 minut jazdy od Lednogóry. To historyczne miasto słynie z monumentalnej Katedry Gnieźnieńskiej na wzgórzu Lecha, gdzie znajdują się słynne Drzwi Gnieźnieńskie i relikwie św. Wojciecha. Spacerując po starówce można poczuć klimat dawnych czasów, zwiedzić rynek z ratuszem i liczne kościoły. Warto odwiedzić Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, które interaktywnie przedstawia historię piastowską (wystawy multimedialne o wczesnośredniowiecznej Polsce). Gniezno oferuje także kawiarnie, restauracje i imprezy kulturalne – stanowi doskonałe uzupełnienie wycieczki do Lednogóry dla spragnionych większego miasta i dodatkowych atrakcji.

Skansen Miniatur Szlaku Piastowskiego w Pobiedziskach – ciekawa atrakcja około 15 km na zachód od Lednogóry, w mieście Pobiedziska. Jest to park, w którym zgromadzono miniaturowe modele najważniejszych zabytków i budowli z całej Wielkopolski i Szlaku Piastowskiego. W jednym miejscu zobaczymy wiernie odwzorowane w skali makiety m.in. poznańskiego ratusza, katedry gnieźnieńskiej, grodu w Biskupinie czy zamku w Kórniku. To świetny sposób, by w krótkim czasie „zwiedzić” okoliczne zabytki w pigułce – zwłaszcza dla rodzin z dziećmi. Skansen jest czynny sezonowo; aktualne godziny i ceny biletów można sprawdzić na oficjalnej stronie Skansenu Miniatur. Tuż obok znajduje się również Gród Pobiedziska – rekonstrukcja drewnianego grodziska z urządzeniami oblężniczymi, gdzie organizowane są pokazy życia w dawnych czasach. Pobiedziska same w sobie to urocze miasteczko, więc warto rozważyć krótki przystanek.

Ponadto w okolicy Lednogóry znajdują się liczne mniejsze atrakcje, jak np. stadniny koni oferujące przejażdżki, lokalne gospodarstwa agroturystyczne, a także punkty widokowe na morenowych wzgórzach Pojezierza Gnieźnieńskiego.